Pixar Poland Wiki
Advertisement

Ratatuj otrzymało w sumie aż 24 różne nagrody i 14 nominacji. Wśród nagród jest Oskar, Złoty Glob, Nagroda BAFTA, 2 Saturny, a nawet Grammy.

Oskary - Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej

  • Wygrana: Najlepszy długometrażowy film animowany (Brad Bird)
  • Nominacja: Najlepszy scenariusz oryginalny (Brad Bird, Jan Pinkava, Jim Capobianco)
  • Nominacja: Najlepsza muzyka oryginalna (Michael Giacchino)
  • Nominacja: Najlepszy dźwięk (Doc Kane, Michael Semanick, Randy Thom)
  • Nominacja: Najlepszy montaż dźwięku (Michael Silvers, Randy Thom)

Złote Globy

  • Wygrana: Najlepszy film animowany

BAFTA

  • Wygrana: Najlepszy film animowany (Brad Lewis)

Saturny

  • Wygrana: Najlepszy scenariusz (Brad Bird)
  • Wygrana: Najlepszy film animowany

People's Choice

  • Nominacja: Ulubiony film rodzinny

Critics Choice

  • Wygrana: Najlepszy film animowany

Annie

  • Wygrana: Najlepszy pełnometrażowy film animowany
  • Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: animacja postaci (Michal Makarewicz)
  • Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: dubbing (Ian Holm)
  • Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: muzyka (Michael Giacchino)
  • Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: przedstawienie postaci w produkcji kinowej (Carter Goodrich)
  • Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: reżyseria animowanej produkcji kinowej (Brad Bird)
  • Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: scenariusz (Brad Bird)
  • Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: scenografia (Harley Jessup)
  • Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: storyboarding (Ted Mathot)
  • Nominacja: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: dubbing (Janeane Garofalo jako Colette)
  • Nominacja: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: dubbing (Patton Oswalt jako Remy)
  • Nominacja: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: efekty animowane (Gary Bruins)
  • Nominacja: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: efekty animowane (Jon Reisch)

Satelity

  • Wygrana: Najlepszy film animowany lub łączący w sobie różne media
  • Wygrana: Najlepsze wydanie DVD filmu dla młodych widzów
  • Nominacja: Najlepsza muzyka (Michael Giacchino)

Amerykańska Gildia Producentów Filmowych

  • Wygrana: Najlepszy producent filmu animowanego (Brad Lewis)

Amerykańska Gildia Scenografów

  • Nominacja: Najlepsza scenografia w filmie fantasy (Harley Jessup)

AFI - Amerykański Instytut Filmowy

  • Nominacja: Oficjalna selekcja do kategorii film roku

Eddie - Amerykańskie Stowarzyszenie Montażystów

  • Nominacja: Najlepszy montaż komedii lub musicalu (Darren T. Holmes)

Bostońskie Stowarzysznie Krytyków Filmowych

Grammy

  • Wygrana: Najlepsza ścieżka muzyczna w filmie kinowym, telewizyjnym lub innej formie wizualnej (Michael Giacchino)

Kids Choice

  • Wygrana: Ulubiony film animowany

National Board of Review

  • Wygrana: Najlepszy film animowany

Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles

  • Wygrana: Najlepszy film animowany

Światowa Akademia Muzyki Filmowej

  • Nominacja: Najlepsza oryginalna piosenka napisana specjalnie na potrzeby filmu ("Le Festin" - wyk. Camille)

Złote Szpule

  • Wygrana: Najlepszy montaż dźwięku w pełnometrażowym filmie animowanym - SFX, dialogi, technika ADR i imitacje dźwiękowe
Advertisement