mNie podano opisu zmian Znacznik: VisualEditor |
mNie podano opisu zmian Znacznik: VisualEditor |
||
Linia 85: | Linia 85: | ||
[[en:Ratatouille Awards]] |
[[en:Ratatouille Awards]] |
||
+ | [[ru:Список наград и номинаций фильма «Рататуй»]] |
Wersja z 01:28, 27 maj 2019
Ratatuj otrzymało w sumie aż 24 różne nagrody i 14 nominacji. Wśród nagród jest Oskar, Złoty Glob, Nagroda BAFTA, 2 Saturny, a nawet Grammy.
Oskary - Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej
- Wygrana: Najlepszy długometrażowy film animowany (Brad Bird)
- Nominacja: Najlepszy scenariusz oryginalny (Brad Bird, Jan Pinkava, Jim Capobianco)
- Nominacja: Najlepsza muzyka oryginalna (Michael Giacchino)
- Nominacja: Najlepszy dźwięk (Doc Kane, Michael Semanick, Randy Thom)
- Nominacja: Najlepszy montaż dźwięku (Michael Silvers, Randy Thom)
Złote Globy
- Wygrana: Najlepszy film animowany
BAFTA
- Wygrana: Najlepszy film animowany (Brad Lewis)
Saturny
- Wygrana: Najlepszy scenariusz (Brad Bird)
- Wygrana: Najlepszy film animowany
People's Choice
- Nominacja: Ulubiony film rodzinny
Critics Choice
- Wygrana: Najlepszy film animowany
Annie
- Wygrana: Najlepszy pełnometrażowy film animowany
- Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: animacja postaci (Michal Makarewicz)
- Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: dubbing (Ian Holm)
- Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: muzyka (Michael Giacchino)
- Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: przedstawienie postaci w produkcji kinowej (Carter Goodrich)
- Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: reżyseria animowanej produkcji kinowej (Brad Bird)
- Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: scenariusz (Brad Bird)
- Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: scenografia (Harley Jessup)
- Wygrana: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: storyboarding (Ted Mathot)
- Nominacja: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: dubbing (Janeane Garofalo jako Colette)
- Nominacja: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: dubbing (Patton Oswalt jako Remy)
- Nominacja: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: efekty animowane (Gary Bruins)
- Nominacja: Najlepsze indywidualne osiągnięcie: efekty animowane (Jon Reisch)
Satelity
- Wygrana: Najlepszy film animowany lub łączący w sobie różne media
- Wygrana: Najlepsze wydanie DVD filmu dla młodych widzów
- Nominacja: Najlepsza muzyka (Michael Giacchino)
Amerykańska Gildia Producentów Filmowych
- Wygrana: Najlepszy producent filmu animowanego (Brad Lewis)
Amerykańska Gildia Scenografów
- Nominacja: Najlepsza scenografia w filmie fantasy (Harley Jessup)
AFI - Amerykański Instytut Filmowy
- Nominacja: Oficjalna selekcja do kategorii film roku
Eddie - Amerykańskie Stowarzyszenie Montażystów
- Nominacja: Najlepszy montaż komedii lub musicalu (Darren T. Holmes)
Bostońskie Stowarzysznie Krytyków Filmowych
- Wygrana: Najlepszy scenariusz (Brad Bird)
Grammy
- Wygrana: Najlepsza ścieżka muzyczna w filmie kinowym, telewizyjnym lub innej formie wizualnej (Michael Giacchino)
Kids Choice
- Wygrana: Ulubiony film animowany
National Board of Review
- Wygrana: Najlepszy film animowany
Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles
- Wygrana: Najlepszy film animowany
Światowa Akademia Muzyki Filmowej
- Nominacja: Najlepsza oryginalna piosenka napisana specjalnie na potrzeby filmu ("Le Festin" - wyk. Camille)
Złote Szpule
- Wygrana: Najlepszy montaż dźwięku w pełnometrażowym filmie animowanym - SFX, dialogi, technika ADR i imitacje dźwiękowe